Rehabilitacja pocovidowa
Wirus Covid-19, po niespełna dwóch latach pandemii, zbiera żniwa u coraz to młodszych pacjentów, wywołując nie tylko stan chorobowy, ale też nierzadko długofalowe negatywne skutki w całym organizmie. Teraz łatwiej niż rok temu można ocenić, jakie spustoszenie wywołuje, atakując nie tylko układ oddechowy. Pacjenci po przebytej chorobie, często jeszcze po kilku miesiącach, skarżą się na duszności, bóle w klatce piersiowej, problemy z sercem, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, a przede wszystkim bardzo dużą męczliwość. Zmiany te przypominają zmiany demencyjne i często wielu osobom bardzo utrudniają powrót do normalnego trybu życia.
Sprawca infekcji wieloobjawowej – enzym ACE2
Po miesiącach badań z analiz naukowców wynika, że przyczyną takiego stanu jest fakt, że wirus SARS CoV-2 wnika do komórek naczyń krwionośnych poprzez obecny w nich enzym ACE2. Enzym ten zwykle odpowiada za regulację ciśnienia krwi w organizmie. W przypadku zakażenia staje się on drogą roznoszenia wirusa po całym ciele. Naczynia krwionośne bogate w enzym ACE2 rozsiane są w całym organizmie, szczególnie w płucach, sercu, nerkach, mózgu, mięśniach. Wirus powoduje wykrzepianie się krwi w małych naczyniach krwionośnych, przez co dochodzi do niedotlenienia komórek, które obumierają. W efekcie następuje uszkodzenie i niewydolność poszczególnych narządów i układów, stąd wieloobjawowość zakażenia Covid-19.
Terapia IHHT jako skuteczna rehabilitacja od poziomu komórkowego
Terapia IHHT, zwana również mitochondrialną, to terapia, która jest swoistym treningiem komórkowym. Prowadzi do odbudowywania komórek, a w efekcie tkanek i całych organów. Terapia IHHT polega na podawaniu pacjentowi za pomocą specjalnego urządzenia powietrza naprzemiennie o wysokim i niskim stężeniu tlenu. Pacjent oddycha takim powietrzem podczas kilkudziestominutowego seansu. Metoda oddziałuje na mitochondria, które są centrum energetycznym każdej komórki. Podczas fazy hipoksji (ograniczona zawartość tlenu) mitochondria są zmuszone produkować więcej energii. Ta zaś jest wykorzystywana w momencie, gdy tlenu jest ponad normę (faza hiperoksji), do produkcji nowych zdrowych komórek. W efekcie terapii IHHT tkanki się regenerują, więc poprawia się funkcjonowanie osłabionych wcześniej organów. Dodatkowo poprawia się efektywność transportu tlenu w organizmie, co wpływa na jego lepsze dotlenienie, zwiększając tym samym ogólną sprawność organizmu. Terapia IHHT działa jak trening wysokogórski, który jest powszechnie stosowany przez zawodowych sportowców w celu zwiększenia odporności i wydolności organizmu. Przeniesienie takiego sposobu terapii na pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 daje pozytywne skutki w ich rehabilitacji. Potwierdza to dr Michał Chudzik z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obserwując bardzo dobre efekty terapii mitochondrialnej*.
Zaletą terapii IHHT jest fakt, że oddziałuje ona na cały organizm kompleksowo, zaczynając u źródła problemu. Regeneruje obumarłe komórki, które powodowały niedotlenienie poszczególnych organów, a w efekcie niepożądane długofalowe objawy.
Bezpieczeństwo i komfort terapii IHHT dzięki zaawansowanej technologii
Terapia IHHT jest w pełni bezpieczna i komfortowa dla pacjenta, z wykorzystaniem wysoce zaawansowanego technologicznie urządzenia Celloxy. Przed pierwszym zabiegiem przeprowadzany jest test pacjenta, aby sztuczna inteligencja w jak najlepszy sposób dostosowała parametry terapii do indywidualnych jego potrzeb. Podczas seansu, trwającego od ok. 40 minut do godziny, osoba poddawana zabiegowi siedzi wygodnie lub leży, wdychając przez specjalną maskę odpowiednio natlenione powietrze. Zawartość tlenu we wdychanym powietrzu kontroluje inteligentny system komputerowy urządzenia Celloxy. Parametry terapii są na bieżąco monitorowane i wyświetlane na ekranie aparatu. Dołączony sensor pulsoksymetryczny odczytuje i przekazuje do urządzenia rytm serca i saturację pacjenta. W przypadku niekorzystnych zmian tych parametrów, aparat reaguje natychmiast i odpowiednio dostosowuje poziom podawanego tlenu. Celloxy posiada wstępnie ustawione protokoły terapii, jak również możliwość własnej modyfikacji parametrów przez wykwalifikowanego terapeutę.
TERAPIA IHHT przyszłością kompleksowej rehabilitacji
Terapia IHHT jest jeszcze mało znaną terapią w Polsce. W krajach zachodnioeuropejskich oraz w Stanach Zjednoczonych od kilku lat jest stosowana w leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, choroby serca, astma, cukrzyca, tarczyca, borelioza. Terapia mitochondrialna wykorzystywana jest również w poprawie jakości życia, odnosząc pozytywne efekty w walce z zespołem przewlekłego zmęczenia, stresem, wypaleniem zawodowym, stanami depresyjnymi, czy zmianami demencyjnymi.
W dobie pandemii Covid-19, przy milionach osób, które zmagają się z ciężkim powrotem do zdrowia po chorobie, terapia IHHT może być skutecznym środkiem zaradczym. Aparat okazał się skutecznym narzędziem kompleksowej rehabilitacji pocovidowej. Potrzeba taka jest zwłaszcza u nas, w Polsce, w sytuacji, gdy rządowy program finansujący takie świadczenia przewiduje jedynie trening wydolnościowy i oddechowy pacjenta, pomijając pozostałe pocovidowe skutki uboczne, a mimo wszystko o miejsca na liście nie łatwo.