Osteopatia to bliźniacza siostra rehabilitacji, posiadająca własny system diagnostyki i stosująca naturalne, manualne metody leczenia schorzeń oraz dolegliwości. Łączy ona w sobie wiedzę medyczną, osteopatyczną i naukową, by poprawiać, wspierać i wzmacniać zdrowie pacjentów. Osteopatia opiera się na pięciu głównych zasadach.
- Życie to ruch
W myśl tej zasady ciało człowieka wymaga swobody ruchu. Wszelkie spięcia i naciągnięcia tkanek i mięśni ograniczają tę swobodę, doprowadzając do wytwarzania się bolesnych dolegliwości. Dlatego osteopata chętnie sięga po masaże rehabilitacyjne, sportowe i zabiegi naturalne, których celem jest sprawienie, aby układ szkieletowo-mięśniowy, narządy oraz płyny mogły poruszać się bez zakłóceń.
- Struktura i funkcja ciała wzajemnie się warunkują
Oznacza to wzajemną zależność wielu obszarów organizmu, między którymi mogą pojawiać się dysfunkcje, prowadzące do upośledzenia działania. Techniki osteopatyczne pomagają przywrócić pierwotny zakres ruchu.
- Prawo tętnicy
Układ krwionośny odpowiada za optymalne zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze i tlen, bez których nie może on pracować w pełni optymalnie. Osteopatia dąży do przywrócenia prawidłowego krążenia, które wspomaga ruchliwość tkanek i przywrócenie pełnego zakresu ruchu.
- Cielesna globalność
Wszystkie struktury ciała, stawy, mięśnie, narządy są ze sobą połączone i stanowią jedność. Odchylenie w działaniu jednej struktury, wpływa na nieprawidłowe działanie pozostałych. Dlatego też osteopatia nie leczy pojedynczych schorzeń, ale patrzy na człowieka holistycznie, całościowo.
- Ciało jest w stanie samo się wyleczyć
Organizm posiada zdolność samoleczenia się i regeneracji. Osteopatia wspomaga te naturalne procesy, przywracając prawidłowe krążenie i zakresy ruchu w ludzkim ciele.